מאגר מידע
מאגר מידע > ערים, מדינות ואימפריות > האימפריה הרומית

גאיוס יוליוס קיסר : 102-44 לפנה"ס | מחבר: ביל יאנה

עופרים

לאחר התבוסה בקרתגו, במלחמות הפיניקיות (264-146 לפנה"ס), עת שלטה ממלכת רומי באגן הים התיכון, החליטו מנהיגי הרומאים כי ייעודם הוא לשעבד ולשלוט בחלקים נרחבים של העולם. גאיוס יוליוס קיסר הגשים יעוד זה, כי הרחיב את גבולותיה של האימפריה הרומית יותר מכל שליט רומי לפניו.

יוליוס קיסר, שהונצח בסיפורת, שירה ומחזות, זכור במיוחד כקיסר הרומאי, שגילם בחייו ובהתנהגותו את האימפריה הרומית בשיאה, על אף העובדה שבימיו היתה עדיין רומי רפובליקה ומישרת הקיסר, שנקראה על שמו, נוצרה רק אחרי מותו.

קיסר, בנה של משפחת אצילים, הצטרף לשורות הצבא הרומי. בעת שירותו באסיה זכה באות הצטיינות "הכתר האזרחי" – עיטור הגבורה הגבוה ביותר שהיה קיים בתקופתו. כשחזר גאיוס יוליוס לרומי, החל לעסוק בפוליטיקה ושרת בגיל 34 כגזבר המדינה, בגיל 39 ככוהן הגדול ואחר כך נבחר להיות קונסול.

כדי לחזק את הכוח והתהילה של רומי, וכן את שמו הטוב שלו, עמד קיסר בראש משלחת צבאית רבת הישגים, ששמה פעמיה לצפון. בין השנים 58 ו-55 לפני הספירה כבש שטחים רבים באירופה וביניהם אלה שכיום הם צרפת, שוויץ ובלגיה. הוא פלש לבריטניה וטען לבעלות עליה ואף חצה את נהר הריין, כדי ללחום בגרמנים.

קיסר שב לרומי כגיבור מנצח, אבל כאן נכפה עליו עימות פוליטי עם הגנרל פומפיי (108-48 לפנה"ס), שכבש את ירושלים, נשא לאשה את בתו של יוליוס קיסר והחזיק בתואר "קונסול ראשי", שהוענק לו למרות רצונו של קיסר.

על פי החוק, לא הורשו מצביאים צבאיים להכניס את כוחותיהם לתוך העיר רומי והם התבקשו להציב אותם צפונית לנהר הרוביקון. בשנת 50 לפני הספירה הפר קיסר חוק זה, חצה את נהר הרוביקון ונכנס לרומי בתחבולה מפתיעה. הוא הדיח את פומפיי ממשרת הקונסול הראשי ושינה את מעמד הרפובליקה של רומי. הוא הכריז על עצמו כשליט יחיד, ואחרי שהשלים את שליטת רומי על יוון במסע נצחון מפואר לתוך סוריה ומצרים, שב לרומי בשנת 46 , כדי להכריז על עצמו כדיקטטור הניצחי של רומי. יוליוס קיסר נחשב לשליט הכובש הגדול ביותר בהיסטוריה, יותר מאלכסנדר הגדול.

יוליוס קיסר שלט ברומי עד יום 15 במרץ, שנת 44 לפני הספירה, כשהסנטור הרומי מרכוס ג'וניוס ברוטוס תקע בו סכין והרג אותו.

יוליוס קיסר שינה את השתלשלות האירועים ההיסטוריים ברומי ובאירופה כולה. ברומי הוא ביטל את צורת השלטון הרפובליקנית ויצר משרה של קיסר דה-פקטו, מישרה אשר אחיינו, הקיסר אוגוסטוס, הפך למישרה רישמית, כאשר קיבל לידיו את השלטון, ארבע עשרה שנים אחרי רצח דודו.

בתחילת דרכו של יוליוס קיסר כשליט יחיד, היתה רומי כוח פוליטי עיקרי באיזור הים התיכון. אחרי מותו הפכה רומי למעצמה הראשונה באירופה ואולי בעולם כולו.


ביבליוגרפיה:
כותר: גאיוס יוליוס קיסר : 102-44 לפנה"ס
שם ספר: 100 אנשים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחבר: יאנה, ביל
עורכת הספר: אופק, בינה
תאריך: [תש"ס]
הוצאה לאור : עופרים
הערות: 1. עברית: שרונה גורי.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית