מאגר מידע

מאגר מידע > מהפכות תרבותיות, פוליטיות וכלכליות > מסעות ותגליות

כריסטופר קולומבוס : 1451-1506 | מחבר: ביל יאנה

עופרים

כריסטופר קולומבוס היה האדם הראשון שהצליח להוכיח את האמונה, שהעולם הוא כדור עגול. הוא האמין כי אדם יכול לצאת למסע לכיוון מזרח או מערב, יתמיד בכיוון ובסופו של דבר יגיע לנקודת המוצא שלו. הוא נולד בגנואה, עיר נמל באיטליה, בה גדל בסביבה של יורדי ים וספינות. באותה עת, שגשג הסחר האירופאי עם המזרח הרחוק והיה נתון בעיקר בידיהם של הסוחרים הוונציאנים, שהשתמשו בנתיב שגילה מרקו פולו. אבל הנתיב הזה היה ארוך מאד ומייגע.

נווטים דוגמת קולומבוס, אשר האמינו בתיאוריה שהעולם עגול, היו משוכנעים שיעלה בידם להגיע למזרח הרחוק, אם יפליגו מערבה. אנו יודעים היום שהעולם עגול ויש יבשות רחבות ידיים בצדו המזרחי ובצדו המערבי, אבל עד ימיו של קולומבוס, היתה ההשקפה המקובלת באירופה שהעולם שטוח וישר כמו לוח ואם תפליג על האוקיינוס עד אין סוף, סופך שתגיע לקצה העולם ותיפול.

קולומבוס היה מוכן לקחת על עצמו את האתגר, שנראה היה כעלול לגרום למותו - להפליג מערבה כדי להגיע למזרח. הוא חיפש ממשלה שתיאות לממן את ההרפתקה הזאת, אבל ממשלות ערי המדינה האיטלקיות של גנואה ושל וונצייה דחו את הצעתו וזאת היתה גם תגובת ממשלת פורטוגל.

קולומבוס פנה אם כן, למלך פרדיננד החמישי (1452-1516) ולמלכה איזבלה (1451-1501) מקסטיליה שבספרד והם שוכנעו והסכימו לממן שלוש ספינות - "נינה", "פינטה" ו"סנטה מאריה", כולל שכר אנשי הצוות.

קולומבוס יצא לדרכו ב-6 לספטמבר 1492 ואחרי מסע שנמשך חמישה שבועות, שבמהלכו מרדו בו אנשי הצוותים, הגיעה המשלחת ליבשה ועגנה בסאן סלוואדור. היה זה יום 12 באוקטובר 1492.

לאירועים ספורים בהיסטוריה האנושית היתה עוצמה כבירה, כמו הגעתו של כריסטופר קולומבוס לאמריקה. קולומבוס לא "גילה" את אמריקה, שעה שכף רגלו דרכה בסאן סלוואדור, שהרי באותה עת חיו בכדור הארץ המערבי תשעה מיליון ילידים. אבל הילידים שבאמריקה לא ידעו דבר על קיומו של חצי הכדור המזרחי, בדיוק כשם שהאירופים לא ידעו על קיום הילידים שם. שני חצאי כדור הארץ היו נפרדים זה מזה ועצמאיים לחלוטין, כשם שהאנשים שחיו בהם היו נפרדים לגמרי במנהגים, צורת החיים והאמונות. קולומבוס חיבר בין שני חלקי כדור הארץ.

קולומבוס חזר לספרד ב-15 במרץ 1493, ויצא למסעות נוספים, בהם גילה מושבות חדשות במהלך השנים 1493, 1500, וכן 1502. קולומבוס מת ב-1506, כשהוא עדיין משוכנע שהגיע לאסיה. הגילויים שלו נתקבלו בהתלהבות רבה על ידי השלטונות הספרדים, אשר עשו מאמצים אדירים כדי להמשיך את דרכו, מאמצים שהביאו, בסופו של דבר, לגילוי מרבית היבשות של כדור הארץ המערבי בתוך דור אחד ולהכרה שקולומבוס הגיע לייעולם החדש".

קראו עוד על קולומבוס:

קולומבוס : ?1506-1451
טעותו של קולומבוס
כריסטופר קולומבוס באנציקלופדיה ynet

 


ביבליוגרפיה:
כותר: כריסטופר קולומבוס : 1451-1506
שם ספר: 100 אנשים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחבר: יאנה, ביל
עורכת הספר: אופק, בינה
תאריך: [תש"ס]
הוצאה לאור : עופרים
הערות: 1. עברית: שרונה גורי.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית