מאגר מידע

מאגר מידע > מהפכות תרבותיות, פוליטיות וכלכליות > מסעות ותגליות

פרדינן מגלן : 1480-1521 | מחבר: ביל יאנה

עופרים

בתום המאה החמש עשרה, החל מיעוט בלתי מבוטל של מדענים להאמין כי אמנם כדור הארץ הוא עגול ולא ישר כמו לוח. הנווט והספן האיטלקי כריסטופר קולומבוס, היה הראשון שביקש לאשש תיאוריה זו, בהפליגו מערבה כדי להגיע למזרח. במהלך מסעו זה גילה את חצי כדור הארץ המערבי, שעד אותה עת לא היה מוכר לאירופים. שלושה עשורים אחרי שקולומבוס השלים את מסעו זה, הפליג הרפתקן נוסף תחת דגל ספרדי, בראש משלחת, שאכן הצליחה להוכיח כי העולם הוא עגול.

פרדינן מגלן נולד בשם פרנו מאגלהאס בסברוסה, פורטוגל ושירת בחריצות רבה את המלך הפורטוגלי, כיורד ים וכרב חובל. כשהחלה המאה השש-עשרה התחוור לכל, כי אף שקולומבוס גילה יבשה חדשה, לא עלה בידו למצוא נתיב מערבי אל ארצות המזרח. מגלן ניסה, ללא הצלחה, לעניין את הממשלה הפורטוגלית לממן לו מסע, שישלים את אשר לא עלה בידו של קולומבוס ולכן הציע את הרעיון ואת שירותיו, למלך צ'ארלס החמישי מספרד, שניאות לפרוש עליו את חסותו.

ב-20 בספטמבר 1519, הפליג מגלן מחופי ספרד, בראש צי של חמש ספינות. כיוון שאיש לא מצא נתיב שעובר דרך מרכז כדור הארץ המערבי, הוא החליט לשנות כיוון ופנה לדרום מערב. הוא הגיע אל החוף של אמריקה הדרומית, שהיום שוכנת שם העיר בואנוס איירס שבארגנטינה.

לנקודה זו הגיע מגלן במחצית חודש אוקטובר אותה שנה. הוא המשיך בהפלגתו דרומה, וב-21 באוקטובר, אחרי מסע מייגע ורב תלאות, גילה מעבר סמוך לנקודה, בקצה דרום אמריקה. מעבר זה, המחבר בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט, נודע מאז בשם מיצרי מגלן.

כאשר חצה את המיצרים, מצא עצמו מגלן בתוך מים רגועים יחסית - מי האוקיינוס הפסיפי (האוקיינוס השקט). ההפלגה הארוכה, במסלולים הארוכים והפתוחים של האוקיינוס הפסיפי, הותירה את המלחים ללא מזון והם עצרו באיי מארינאנס, כדי לחדש את האספקה בספינותיהם.

שיירת אניותיו של מגלן הגיעה לפיליפינים באפריל 1521, ושם נרצח מגלן בקטטה שפרצה בינו לבין הילידים ב-27 באפריל.

מגלן הצליח במשימתו, להגיע לאיי הודו המזרחית על ידי הפלגה מזרחה ואף כי לא נותר בחיים, החליט הצוות להמשיך את המסע מערבה חזרה לספרד וכך היתה משלחת זו לראשונה בהיסטוריה, שהצליחה להשלים הפלגה סביב העולם. סיפור המעשה הזה סופר על ידי אנטוניו פיגפטה, אחד המלחים שיצא לדרך עם מגלן, בספרו "המסע סביב העולם של מגלן".

קריאה נוספת:

מסעות מגלנס באנציקלופדיה ynet

 


ביבליוגרפיה:
כותר: פרדינן מגלן : 1480-1521
שם ספר: 100 אנשים ששינו את העולם : אנציקלופדיה
מחבר: יאנה, ביל
עורכת הספר: אופק, בינה
תאריך: [תש"ס]
הוצאה לאור : עופרים
הערות: 1. עברית: שרונה גורי.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית