מאגר מידע


מאגר מידע > מיישוב למדינה > המוסדות הלאומיים
מאגר מידע > היסטוריה במבט רב-תחומי > היסטוריה בספרות

מכתב לרחל בן-צבי ינאית | מחבר: יצחק בן-צבי

ישראל. ארכיון המדינה

אל רחל ינאית-בן-צבי, איטליה

ירושלים, כ"ה בתשרי תרפ"א
(7 באוקטובר 1920)

רחל היקרה שלי,
אתמול היה יום המועצה - כל היום ביליתי בארמון הממשלה בהר הזיתים. מעשר בבוקר עד שש וחצי בערב נמשכו הישיבות, בהפסקות קצרות לאכילת הצהריים ותה, ומשמונה עד עשר בערב ניתנה לנו ארוחת ערב רשמית.
המועצה היתה מעניינת למדי. מצד המוסלמים השתתפו אחד מירושלים -מבית החוסיינים (ישמעאל-בק), מחברון, משכם ומבאר שבע, האחרון בידואי (שיך אבו-מדין). מהנוצרים שלושה (מיפו, מירושלים ומחברון,האחרון, ד"ר סלים נואמם של מתנגדי היהודים), ועשרה פקידים. מצדנו היינו רק שנינו, אני וילין, כי קלברייסקי עדיין לא שב לארץ. מלבד זה היו שניים מהפקידים יהודים. בפתיחתו מסר הנציב דוח קצר ממעשיו,והרשה להתווכח ויכוחים כלליים, כמובן לא לשם קבלת אמון, אלא לשם בירורי הדברים בלבד. אני השתתפתי בוויכוחים הכלליים האלה ולקחתי חלק גם בוויכוחים שבאו אחר-כך (דיברתי בשאלת העבודה והצעתי הצעת חוקת פועלים, להגנת העובד בארץ, וכמו כן בשאלת הוזלת צורכי אוכל). מלבד השאלות הנזכרות דיברו על דבר החינוך, ועל דבר בניין ערים ושיטת הפותיקי (משכנתא) הקודמת, ועל החוקים השונים שיצאו מזמן בואו של הנציב וקביעת השלטון האזרחי בארץ. העבודה הייתה אינטנסיבית. מה שחשבנו לעשות במשך יומיים, או אפילו שלושה, עשינו ביום אחד, וגמרנו כמעט לעבור על סדר היום כולו. היו ויכוחים חופשיים וביקורת על הפקידות. שיטת הנציב היא לתת ידיים לביקורת. בנאומו בארוחת הערב אמר: אני הייתי 16 שנה חבר לבית הנבחרים באנגליה, ביקרתי את הממשלה והנני יודע ערכה של ביקורת, ובלבד שתהא ישרה. היה ניסיון אנטי-יהודי מצד אחד הנוצרים (נגד הגירה ונגד החינוך), אך הוא נוצח באופן כזה, שבסוף המועצה נאלם דום. מה שנוגע לחוקים חדשים מצדנו יש יכולת לדעתי להכניס חדשות ודרושה כמובן הכנה ועיבוד מראש. לשם זה דרושה עבודה קבועה מצד ועד המיוחד לכך.

שמחתי שהמועצה נגמרה, והנני חופשי היום להכנות לאספת הנבחרים שתיפתח הערב. בעוד רבע שעה תהיה אספת צירנו. כבר רבה התכונה, ואם אינני כותב לך בפרוטרוט, יקירתי, הרי זה מפני שהייתי עסוק בעבודת ההכנה למועצת הממלכה ובעצם המועצה, ועכשיו – כבר יושבים חברים כאן בבית (צבי נדב וקולר), מתכוננים לישיבה.
היי שלום יקירתי ולהתראות,
שלך יצחק


תודה לך בעד שלושת הגלויות - האחת מקניה, והשתיים מברינדיזי. מתי תבואי כבר בעצמך?
הנני, במקום תשובה מחכה לפרישת שלום ממך פה אל פה.


ביבליוגרפיה:
כותר: מכתב לרחל בן-צבי ינאית
מחבר: בן-צבי, יצחק
שם ספר: יצחק בן-צבי : הנשיא השני
עורכי הספר: צורף, חגי ; רוזנטל, ימימה
תאריך: 1998
הוצאה לאור : ישראל. ארכיון המדינה
בעלי זכויות: ישראל. ארכיון המדינה
הערות: 1. עורך הספר: חגי צורף.
2. עורכת הסדרה: ימימה רוזנטל.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית