מאגר מידע

מאגר מידע > יהודים בתפוצות

התבוללות

ישראל. משרד הבטחון. ההוצאה לאור

טמיעה של יהודים בסביבה הנוכרית תוך כדי חיקוי של הלבוש, התרבות ואורחות החיים. תופעה זו פשטה לראשונה בתקופה ההלניסטית, כשהגיעה למזרח התיכון תרבות מפותחת וראוותנית. היהודים המתייוונים השתייכו לרובד החברתי הגבוה, אך הרוב המכריע בעם, שבראשו עמדו חכמי ישראל, עמד בפרץ. בימי הביניים לא היתה ההתבוללות נפוצה משום שתרבותם של היהודים היתה גבוהה בדרך כלל מזו של בני סביבתם. הם אף חיו בחברתם שלהם, מסוגרים ומנותקים מן החברה הכללית. משלהי המאה הי"ז ובמהלך המאה הי"ח זכו מרבית יהודי אירופה לאמנציפאציה, שגרמה לפריצת חומות הגיטו ולהשתלבות הדרגתית בסביבה. בצרפת, שהיהודים זכו בה לשיוויון זכויות בעקבות המהפכה (1791), הכריזה ה"סנהדרין" שכינס נפוליאון (1807), כי היהודים הם "צרפתים בני דת משה".

בגרמניה היה תהליך ההתבוללות מואץ ומופלג יותר. משה מנדלסון וחבריו יסדו את תנועת ההשכלה, שהפיצה תרבות כלל-אנושית בקרב יהודי גרמניה. אולם, שלא ככוונת מייסדי התנועה, שהיו נאמנים לתורת ישראל, הביאה הצצה זו לתרבות הזרה לטמיעה ולשמד. כך נולדה תנועת הרפורמה בדת שניסתה לקשר בין המסורת היהודית לאורח החיים החדש של הסביבה. תהליך דומה עבר על ארצות אחרות במערב אירופה. כנגד זה היתה ההתבוללות במזרח אירופה מתונה יותר. כאן היה תהליך האמנציפאציה איטי יותר, והסביבה נחותה. תהליך ההתבוללות הביא לשידוד מערכות

בישראל. בגרמניה ובהונגריה קמו הקהילות החרדיות הנפרדות, ומן הצד האחר טופחה הלאומיות היהודית באמצעות חיבת ציון והציונות. גם האנטישמיות המיליטאנטית שהחלה צומחת באירופה בלמה קימעא את קצב ההתבוללות.

במדינות הגירה צעירות כארצות-הברית, קנדה ואוסטרליה, לא היתה ההתבוללות תנאי להשתלבות בחברה הכללית. בהן היו רוב האוכלוסין מהגרים בני עמים שונים ודתות שונות, ולכל ניתן מעמד שווה. בתנאים אלה פרחו מצד אחד חיי הדת והחברה של היהודים, אך מן הצד האחר הביא טישטוש המחיצות בין הלאומים השונים לטמיעה.

לאחר השואה והקמת מדינת ישראל, שחיזקו לשעה בעם היהודי את תודעת הזהות הלאומית, חזרה וגברה תופעת הטמיעה, רבו נישואי התערובת, המעמידים בסכנה של כליה קהילות שלמות במערב אירופה. גם בארצות-הברית גדול האחוז של נישואי תערובת. בארצות קומוניסטיות, ובפרט בברית-המועצות, נבעה ההתבוללות מטעמים שונים. בברית-המועצות מצויינת אומנם הדת בתעודה של כל יהודי, אך ניתן להם לטשטש זאת. הכליה שבאה על החינוך היהודי ועל מוסדות הדת הביאה לניתוק מן היהדות. ההתעוררות הלאומית בעקבות הקמת מדינת ישראל, שנתעצמה לאחר מלחמת ששת הימים, דועכת, והיהדות שמעבר למסך הברזל עוברת תהליך מואץ של התבוללות.


ביבליוגרפיה:
כותר: התבוללות
שם ספר: לקסיקון מן המסד ליהדות ולציונות
תאריך: 1987
הוצאה לאור : ישראל. משרד הבטחון. ההוצאה לאור
בעלי זכויות: ישראל. משרד הבטחון. ההוצאה לאור
הערות: 1. יצא לאור לראשונה בשם 'כל עת' בהוצאת מטכ"ל / ק' חינוך ראשי של צה"ל.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית