מאגר מידע

סמואל, הרברט לואיס | מחברים: אפרים תלמי; מנחם תלמי

ספרית מעריב

מדינאי יהודי בריטי והנציב העליון הראשון לארץ-ישראל.

נולד באנגליה בשנת 1870. כיהן במשרות ממשלתיות רמות. בן 38 נבחר לשר בממשלת בריטניה. בימי מלחמת-העולם הראשונה נתקרב לציונות. היה יו"ר הוועד המייעץ שליד ההסתדרות הציונית בבריטניה. דרש מממשלת בריטניה להכריז על הקמת מדינה ליהודים בארץ-ישראל ועמד לימין ד"ר וייצמן במאמציו להשיג את הצהרת בלפור.

בשנים 1925-1920 כיהן כנציב בריטי עליון ראשון לארץ-ישראל. ההתלהבות שאחזה בעם היהודי ברחבי תבל וכן ביישוב העברי בארץ-ישראל עם מינויו למשרה זו, פגה והלכה בשל טיפולו בבעיית הקיצונים הערבים העלאתו של ראש הפורעים במהומות-הדמים בשנת 1920, החג' אמין אל-חוסייני, למדרגת מופתי-ירושלים, הפרעות שערכו ערבים ביהודים במאי 1921, וכן ניתוק עבר-הירדן המזרחי מעל ארץ-ישראל המנדטורית. עם זאת התקדם בימי כהונתו של סמואל פיתוח הארץ. היתה עליה גדולה. נסללו דרכים והתרחבה רשת החינוך והבריאות.

בשובו לבריטניה בתום כהונתו הוסיף סמואל לפעול בציבוריות היהודית והכללית. היה מנהיג סיעת הליבראלים בפרלמנט הבריטי ובבית הלורדים. בשנת 1937 הוענק לו התואר וייקאונט. השתתף בייסוד הסוכנות היהודית וכן בפעולות העזרה ליהודי גרמניה עם עלות הנאצים לשלטון. היה סופר מוכשר ונואם מזהיר. נפטר באנגליה בשנת 1963. על שמו השכונה קרית שמואל בטבריה, שכונה על הר הכרמל - אחוזת הרברט סמואל - ורחובות בערי הארץ.


מעבר למונחון > לקסיקון היסטוריה
ביבליוגרפיה:
כותר: סמואל, הרברט לואיס
שם ספר: לקסיקון ציוני
מחברים: תלמי, אפרים ; תלמי, מנחם
תאריך: 1982
הוצאה לאור : ספרית מעריב
בעלי זכויות: ספרית מעריב
הערות: 1. מהדורה שמינית עם תוספות ועידכונים.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית