מאגר מידע

הזרם הפרוטסטנטי (בנצרות) | מחברים: דבורה אמיר; דפנה מוסקוביץ; צאלח סואעד

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית

מן המילה "פרוטסטטיאו ", שמשמעותה בלטינית "מחאה ". הפרוטסטנטיות היא תנועה דתית נוצרית שהחלה לפעול בראשית המאה ה- 16 בראשותו של כוהן הדת הגרמני מרטין לותר.

התנועה הפרוטסטנטית מחתה נגד שחיתות האפיפיורים ושינתה כמה ממרכיבי האמונה הנוצרית. הזרם הפרוטסטנטי מתנגד לסמכות הבלעדית שהעניקה לעצמה הכנסייה הנוצרית לפרש את כתבי הקודש, וטוען לזכותו של כל מאמין נוצרי לקרוא בעצמו בכתבי הקודש ולפרשם. התנועה הפרוטסטנטית אף דחתה את האמונה שאנשי הכנסייה מתווכים בין האדם לאל, ולכן ביטלה את הסקרמנטים, פרט לטבילה ולסעודת האדון. הפרוטסטנטים ביטלו גם את מדרג אנשי הכנסייה, המבוסס על מינוי כל כוהן דת על ידי הכוהן הבכיר ממנו.

הפרוטסטנטיות ביטלה את האמונה שהנזירות יכולה להוביל את האדם למדרגה רוחנית גבוהה יותר. היעדר סמכות פרשנית וביטול המדרג של אנשי הכנסייה גרמו לפיצול רב בעולם הפרוטסטנטי ולהיווצרות זרמים וכיתות. רוב האוכלוסייה בארצות סקנדינביה, הולנד, צפון גרמניה, ארצות הברית ואוסטרליה שייכת כיום לזרמים הפרוטסטנטיים השונים.


מעבר למונחון > לקסיקון היסטוריה
ביבליוגרפיה:
כותר: הזרם הפרוטסטנטי (בנצרות)
שם ספר: לחיות בארץ הקודש להכיר ולכבד : מעגלי הזמן בשלוש הדתות
מחברים: אמיר, דבורה ; מוסקוביץ, דפנה ; סואעד, צאלח
תאריך: תשס"ו,2006
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. הספר הוא חלק מהתכנית "לחיות בארץ הקודש" שפותחה במטח בסיוע האיחוד האירופי.
2. כל הציטוטים מן הקֻרְאָן לקוחים מתוך הקֻרְאָן. תרגם מערבית: אורי רובין. 2005. © כל הזכויות שמורות לאוניברסיטת תל-אביב, ההוצאה לאור, תל-אביב ולמפה הוצאה לאור, תל-אביב.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית