מאגר מידע

מאגר מידע > שואה > חיים יהודיים בשנים 1945-1939
מאגר מידע > היסטוריה במבט רב-תחומי > היסטוריה באמנות

פליקס נוסבאום (1904-1944) | מחברת: מתיה קם

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית

הצייר היהודי פליקס נוסבאום נולד וגדל בגרמניה - עד לתקופת השואה. בשנת 1941 הוא ברח לבלגיה בתקווה להינצל מידי הנאצים. בבלגיה הצליח להסתיר את זהותו היהודית במשך כשלוש שנים, עד שנתפס בידי הנאצים, גורש למחנה השמדה – ושם נרצח.
בציור מתאר נוסבאום את עצמו מחזיק בתעודת זהות של יהודי ועונד טלאי צהוב. אף שהציור מציאותי מאוד, כמעט כמו צילום, שני הפרטים האלה אינם שייכים לצייר: ידוע כי לנוסבאום לא הייתה תעודת זהות שהעידה על מוצאו היהודי, והוא גם לא ענד טלאי צהוב. שני הפרטים האלה, שכאמור אינם שייכים לצייר, משקפים את הרגשתו ואת תחושת הגורל המשותפת לו ולשאר בני עמו. בתעודת הזהות שבידו מחוקים שם הארץ ומקום הלידה, והפרט הבולט הוא המילה "יהודי" (Juif-Jood). תיאור זה של תעודת הזהות ממחיש את הרגשתו של הצייר היהודי שגורש מארצו, והיה חסר ארץ ובית. הטלאי הצהוב שבציור – טלאי שנוסבאום עצמו לא ענד כלל – מדגיש את זהותו היהודית.


ביבליוגרפיה:
כותר: פליקס נוסבאום (1904-1944)
מחברת: קם, מתיה
שם ספר: ישראל והעמים דרך סיפור יעקב ועשיו
מחברת: קם, מתיה
תאריך: תשנ"ו 1996
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. המידע שלפניך הוא לקט המבוסס על תוכנית מבחר - תכנית בתרבות ישראל בגישה רב תחומית. התוכנית פותחה בסיוע קרן אבי חי ובשיתוף משרד החינוך. כתבה: מתיה קם. המידע והתמונות במאגר זה מיועדים לשימוש אישי, לצורכי לימוד בלבד.
2. ייעוץ מדעי: פרופ' אביגדור שנאן.
3. הכנת מפות: תמר סופר.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית