מאגר מידע

מאגר מידע > ערים, מדינות ואימפריות

צפת | מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית

צפת שוכנת בין הרי הגליל העליון וממקומה על ראשי ההרים היא צופה אל הכנרת במזרח ואל גוש הר מירון במערב, ונופים נהדרים נשקפים ממנה לכל הכיוונים. בצפת מתגוררים כ-28,000 תושבים, רוב תושביה יהודים ויש ביניהם עולים וותיקים, חילונים ודתיים.

צפת היא עיר עתיקה בעלת היסטוריה ארוכה – על קיומה ידוע כבר מימי בית שני ואז היא הייתה אחת הערים שהגנו על הגליל מפני הכוחות הרומאיים. כשכבשו הטורקים את האזור, בשנת 1517, התיישבו בצפת כמה משפחות מגולי ספרד והפכו אותה למרכז דתי ורוחני חשוב מאוד בארץ ישראל. בצפת חיו חכמי קבלה רבים וחשובים (האר"י, חיים ויטאל, יוסף קארו ועוד רבים), הוקמו בה בתי כנסת והיא הייתה לאחת מארבע ערי הקודש (יחד עם ירושלים, טבריה וחברון). מראשית המאה ה-18 החלו צרות לפקוד את צפת – מגפות, רעידות אדמה ופרעות.

מאמצע המאה ה-19 התחילה התאוששות איטית של העיר וערב מלחמת השחרור חיו בה כ-12,000 נפש, רק 2,000 מתוכם יהודים. אחרי קרבות קשים שוחררה העיר ב"מבצע יפתח".

עם קום המדינה מנה היישוב היהודי כ-2,300 תושבים, ורוב הערבים נמלטו מן העיר. העיר קלטה עולים חדשים והתפתחה גם אל מחוץ לעיר העתיקה.

בזכות העיר העתיקה, האקלים הקריר והצלול, הנופים המרהיבים והקרבה לאתרי תיירות רבים בגליל, הפכה צפת לעיר תיירות שמשכה תושבים ותיירים רבים. ב-20 השנים האחרונות הופכת צפת שוב למרכז רוחני דתי ורבים מתושביה דתיים.

תושבי העיר מתפרנסים בעיקר מענפי התיירות והנופש, השירותים ומעט תעשייה.

צפת במלחמה בלבנון (2006):

במהלך המלחמה נפלו בעיר צפת וסביבתה קטיושות וטילים. אדם אחד נהרג, מספר אזרחים נפצעו ונגרם נזק למבנים רבים.


ביבליוגרפיה:
כותר: צפת
שם פרסום מקורי: ישראל: נופים, אוכלוסייה, כלכלה
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות גיאוגרפיה
תאריך: 2006
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. אסופת פריטי מידע בנושא הלחימה בלבנון קיץ תשס"ו, 2006. המידע מופק עבור משרד החינוך על ידי צוות הגיאוגרפיה של מטח.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית