מאגר מידע
מאגר מידע > אידיאולוגיות, תנועות וזרמים > לאומיות ומאבקים לאומיים

המחתרת הצ'צ'נית | מחבר: נעם רחמים

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתהמרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור

מחוז צֶ'צֶ'נְיָה נמצא בדרום מזרח רוסיה, ורוב תושביו הם מוסלמים סונים. לאחר התפרקות ברית-המועצות בשנת 1991 רצו מנהיגי המחוז להקים מדינה עצמאית, נפרדת מרוסיה, כשם שעשו רפובליקות אחרות באזור. אולם השלטון הרוסי סירב להיענות לדרישתם לעצמאות וניסה להשתלט בכוח על האזור. כך פרצה מלחמה עקובה מדם בין הצבא הרוסי לבין מורדים צֶ'צֶ'נִים. המורדים ניהלו מלחמת גרילה.

לאחר שהצבא הרוסי השתלט על חלקים רבים מצ'צ'ניה, ברחו המורדים אל ההרים ומצאו שם מחסה. משם הם יצאו לפעולות טרור נגד כוחות הצבא הרוסי בצ'צ'ניה וגם בתוך רוסיה.

הרוסים נסוגו והחל משא ומתן על עצמאות צ'צ'ניה

פעולות הטרור של הארגון היו, בדרך כלל, ראוותניות, גדולות ומושכות תשומת לב רבה. דוגמה לפעולה בעלת אופי כזה הייתה בשנת 1995, כאשר המורדים השתלטו על בית חולים שלם ולקחו מעל 1000 בני ערובה. שני ניסיונות פריצה של הצבא הרוסי אל בית חולים נכשלו, והמורדים יצאו לחופשי לאחר ששחררו את בני הערובה שלהם.

הצלחותיהם של המורדים בפעולות הטרור וכן המורל הירוד של חיילי הצבא הרוסי גרמו לרוסים לסגת מן האזור ולהתחיל במשא ומתן על עצמאות צ'צ'ניה.

חידוש פעולות טרור נגד הרוסים

אך הרגיעה בפעילות הטרור והמשא והמתן לעצמאות לא הועילו, כי מנהיגי הצ'צ'נים היו מפולגים, והם החלו להילחם זה בזה.

בשנת 1999 פתח מנהיג צ'צ'ני במתקפה נגד כוחות רוסיים, שישבו בעיר סמוכה לצ'צ'ניה, וביצע עוד פיגועי ראווה בתוך רוסיה עצמה: בתוך שבועיים התפוצצו מטען חבלה בקניון, מכונית תופת סמוך למגורי חיילים רוסיים ועוד מטען חבלה, שמוטט בניין מגורים שלם. בסך הכול בסדרת הפיגועים הזאת נהרגו למעלה מ-300 איש!

רוסיה הכריזה מלחמת חורמה

הקש ששבר את גב הגמל, היה עוד מטען שמוטט בניין מגורים. לאחר הפיגוע הזה האשים נשיא רוסיה את הצ'צ'נים בביצוע הפיגועים ובקשר עם ארגון אל-קאעידה, הנשיא הכריז על מלחמת חורמה נגד הארגונים הצבאיים של הצ'צ'נים, ופיגועים נוספים לא איחרו לבוא.

במלחמה זאת כבש הצבא הרוסי את רוב מחוז צ'צ'ניה, והוקמה שם ממשלה בתמיכה של רוסיה. המורדים המשיכו לְפַגֵעַ ברוסים ואף התנקשו בבכירים צ'צ'נים, אשר שיתפו פעולה עם הרוסים ועם הממשלה הצ'צ'נית שהקימה רוסיה.

עד לזמן כתיבת שורות אלה המורדים הצ'צ'נים עדיין שולטים באזורים ההרריים במחוז צ'צ'ניה. הם מנהלים משם מלחמת גרילה נגד הכוחות הרוסיים ושולחים פיגועי טרור אל לב המדינה.

הקשרים של המחתרת הצ'צ'נית עם ארגוני טרור אחרים

המחתרת הצ'צ'נית מנהלת קשרים משמעותיים עם תנועות אחרות במסגרת הג'יהאד העולמי בהנהגת אל-קאעידה. בחלק מן הפיגועים שהמחתרת ביצעה, השתתפו גם מחבלים ערבים. הם הגיעו לצ'צ'ניה, כדי להצטרף למלחמה של הצ'צ'נים ברוסים.

רשימת פיגועים בולטים שבוצעו על ידי המחרת הצ'צ'נית:

  1. אוקטובר 2002 – 42 מחבלים חמושים השתלטו על תיאטרון מוסקבה, והחזיקו מעל 800 איש בני ערובה. המחבלים חגרו חגורות נפץ והיו נכונים להתאבד. כוחות מיוחדים של הרוסים פרצו אל הבניין לאחר שהוזרם לתוכו גז. הגז גרם למותם של המחבלים וגם למותם של 129 בני ערובה.
  2. 27 בדצמבר 2002 – מספר מכוניות תופת התנגשו בבניין הממשל בן 4 הקומות בעיר גרוזני, ומוטטו אותו. 72 איש נהרגו ועוד 210 נפצעו.
  3. 1 באוגוסט 2003 – משאית תופת התפוצצה ליד בית חולים. יותר מ-50 איש נהרגו.
  4. ספטמבר 2004 – ביום פתיחת הלימודים בבתי-הספר פשטו יותר מ-30 מחבלים על בית-ספר בעיר בסלאן והחזיקו יותר מ-1000 איש בני ערובה, רובם תלמידים מתחת לגיל 18. בקרב בין כוחות רוסיים לבין המחבלים נהרגו 31 מחבלים אך גם 331 אזרחים (ובהם ילדים רבים) ו-13 חיילים רוסיים.

קראו עוד בנושא: הסיכסוך בצ'צ'ניה - קיצור המאורעות העיקריים


פריט מידע זה נכתב עבור אתר חוסן.


ביבליוגרפיה:
כותר: המחתרת הצ'צ'נית
מחבר: רחמים, נעם
שם פרסום מקורי: חוסן
תאריך: 2007
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; המרכז הבינתחומי הרצליה. המכון למדיניות נגד טרור
הערות: 1. פרסום מקורי שנכתב עבור אתר חוסן.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית