מאגר מידע

חמר רוז' בקמבודיה | מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אזרחות

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית

משמעות השם חְמֵר רוּז' היא קמבודים אדומים. בשנים 1975–1979 שלטה בקמבודיה המפלגה שנשאה שם זה. מטרתה הייתה לשנות את המדינה מבחינה חברתית, וליצור חברה ללא מעמדות. לשם כך, פעלה המפלגה לביטול העִיוּר והתִיעוּשׂ, ובכך רצתה להחזיר את המדינה לדרגת ההתפתחות הטבעית שלה – לפני בואו של האדם הלבן.

המפלגה גירשה את כל האוכלוסייה שחיה בערים, למחנות של עבודת אדמה. שינוי זה לווה בצעדים, כגון: ביטול כוחו של המטבע והוצאת הדת אל מחוץ לחוק. בחוות החקלאיות שהוקמו במקום הערים, עבדו אזרחי קמבודיה בעבודת פרך בתנאים גרועים וברעב.
בארבע השנים ששלטה מפלגת החמר רוז' מתו כ-2 מיליוני בני אדם. חלק מהם נרצחו בעינויים, ואחרים מתו כתוצאה של תנאי חיים ירודים, עבודת פרך, רעב ומחלות. בראש המפלגה עמד פול פוט. הוא מת בשנת 1998.
בשנת 1975 הודחה המפלגה מהשלטון על-ידי מדינה שכנה – וייטנאם.

משמעות השם היא הקמבודים האדומים. בין השנים 1975-1979 שלטה בקמבודיה מפלגת החמר רוז'. מפלגה זו רצתה לבטל את העיור והתיעוש בקמבודיה ולהחזיר אותה לדרגת ההתפתחות הטבעית שלה לפני בואו של האדם הלבן. המהפכה בקמבודיה התבטאה בגירוש של כל האוכלוסייה שחיה בערים למחנות של עבודת אדמה. מטרת המפלגה הייתה לשנות את קמבודיה מבחינה חברתית, ליצור חברה ללא מעמדות. שינוי זה לווה בצעדים נוספים כמו ביטול כוחו של המטבע והוצאת הדת אל מחוץ לחוק. בחוות החקלאיות שהוקמו במקום הערים, עבדו בני אדם בעבודת פרך בתנאים גרועים וברעב נוראי. בארבע השנים ששלטה מפלגת החמר רוז' מתו כשני מיליון בני אדם, חלקם נרצחו תוך עינויים ואחרים כתוצאה מתנאי חיים ירודים, עבודת פרך, רעב ומחלות. החמר רוז' נהגו לכלוא את מתנגדי השלטון בבית כלא שנקרא "S-21" בבירת קמבודיה- פנום פן. בראש המפלגה עמד פול פוט שמת בשנת 1998. המפלגה הודחה מהשלטון על ידי ויטנאם בשנת 1975.


מעבר למונחון > לקסיקון היסטוריה
ביבליוגרפיה:
כותר: חמר רוז' בקמבודיה
שם פרסום מקורי: אזרחות ודמוקרטיה
מחבר: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית. צוות אזרחות
תאריך: 2007
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית