מאגר מידע

מאגר מידע > דתות והגות דתית > דתות העולם העתיק
מאגר מידע > ערים, מדינות ואימפריות > יוון העתיקה > תרבות ודת

הקוסמולוגיה והאלים האולימפים : זאוס והטיטאנים | מחבר: אהרון שבתאי

מפה : מיפוי והוצאה לאור

לאחר שקְרוֹנוֹס סירס את אוּראנוֹס, נחלצו מרחם הארץ אחיו שנקראו טיטאנים. קרונוס תפס את השלטון ונשא לאשה את אחותו רֵיָה, ומכיוון שידע שאחד מילדיו אמור להדיח אותו, נהג לבלוע אותם ברגע שנולדו. וכך טמן קרונוס בבטנו את הֶסְטִיָה, דֵמֵטֵר, הֵרָה, פְּלוּטוֹן ופּוֹסֵיידוֹן.
אך כאשר הרתה ריה את זֶאוּס, היא הלכה לכרתים וילדה אותו במערה. נימפות השקו את העולל בחלב, ודַיימוֹנים צעירים רקדו סביבו ושקשקו בחניתות ומגינים על-מנת להחריש בהמולתם את פעיותיו. ריה עטפה סלע בחיתול בד ומסרה אותו לקרונוס, שבלע את הסלע העטוף מבלי לחשוד בדבר.
זאוס גדל בסתר, וכשהיה לעלם התגבר על אביו, וכפה עליו להקיא מבטנו את אחיו ואחיותיו. אבל הטיטאנים לא קיבלו את מרותו של זאוס. במשך עשר שנים השתוללה המלחמה בין הדורות. השמים והארץ הזדעזעו, הים געש ורתח, אדים ותימרות עשן אפפו את המחנות הלוחמים. לבסוף, בעצתה של סבתו גאיה, שיחרר זאוס את הקיקלוֹפּים ואת הענקים בעלי מאה הידיים. היו אלה בניו של אוראנוס, שנכלאו על-ידי אביהם במעמקי השאול.
הקיקלוֹפּים התקינו לזאוס את נשקו, הברק והרעם, והוא שילח אותו בטיטאנים. הענקים בעלי מאה הידיים רגמו את הטיטאנים בסלעים כבירים, כבלו אותם באזיקים, והשליכו אותם למעמקי האדמה. שם נכלאו הטיטאנים בכלא עשוי מארד, והענקים הוצבו לשמור עליהם.
סדן שמושלך מעל פני הארץ צונח עשרה ימים עד שהוא מגיע למעמקים אלה. בתוהו חשוך זה אין תיחום בין אדמה וים. שם ניצב אַטְלַס, בנו של הטיטאן יַפֶּטוֹס, ומחזיק בזרועותיו את השמים. שם גם שוכנים מדוריה אפופי הערפל של נִיקְס (הלילה). מביתה של ניקס יוצאים לסירוגין היום והלילה לדרכם ואליו הם שבים, מבלי שייפגשו לעולם. בבית זה מתגוררים גם צמד האחים הִיפְּנוֹס (השינה) ותַנַטוֹס (המוות).
שם, בתחתיות האדמה, ניצבים משכנות השאול שבהם מולך הַדֵס. בפתח השאול עומד הכלב קֶרבֶּרוֹס, ששלושה ראשים צומחים מצווארו. הוא מקדם את כל מי שבא בכשכוש זנב, אך נועץ את שיניו בכל מי שמבקש לצאת.
בין סלעים ניצב שם גם ביתה של האלה סְטִיגְס. ליד הבית, מראשו של צוק, גולשים מי כפור שמקורם בנהר האוקיינוס המקיף את העולם. כשפורץ סכסוך בין האלים, שולח זאוס את האלה איריס לשאוב בכד זהב ממֵי הסטיגס. במים אלה נשבעים האלים, ואל שנתפס בשקר נתקף בעילפון למשך שנה. לאחר שהוא מתעורר מעלפונו, נגזר עליו להתרחק מהאוֹלימפּוֹס ולהיות מנודה מחברת האלים למשך תשע שנים נוספות.

לפריט הקודם
לפריט הבא


ביבליוגרפיה:
כותר: הקוסמולוגיה והאלים האולימפים : זאוס והטיטאנים
שם ספר: המיתולוגיה היוונית
מחבר: שבתאי, אהרון
עורך הספר: דאור, דן
תאריך: תש"ס - 2000
הוצאה לאור : מפה : מיפוי והוצאה לאור
בעלי זכויות: מפה : מיפוי והוצאה לאור
הערות: 1. מיתוסים: סידרה בעריכת דן דאור
2. עורך אחראי: יהונתן נדב
3. עריכה: אלי הירש
עורכת משנה: קטיה בנוביץ
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית