מאגר מידע

מאגר מידע > ההיסטוריה של מדינת ישראל

1983 : מנחם בגין פורש | מחבר: יואל רפל

מקסם

המאורעות הפוליטיים, המלחמה בלבנון שגבתה נפגעים רבים, מצבו הבריאותי ופטירת רעייתו, הביאו את מנחם בגין לצעד מפתיע: התפטרות. בגין הסתגר בביתו וכפה על עצמו שתיקה עד יומו האחרון. יצחק שמיר נבחר לראשות הממשלה.

ארועים נוספים בשנה זו:
* ב-7 בפברואר פרסמה ועדת כהן את מסקנותיה לטבח בסברה ושתילה, וקבעה כי ישראל לא הייתה מעורבת במעשה, אך הטילה את כובד האחריות לאי מניעתם על שר הביטחון אריאל שרון ועל ראש אמ"ן יהושוע שגיא. השר שרון סירב להתפטר, והועבר לתפקיד שר ללא תיק. את תפקיד שר הביטחון קיבל משה ארנס.
* באותה שנה התרחש משבר מניות הבנקים, שליווה את ישראל שנים רבות. במרוצת השנה "השתוללו" המשקיעים בבורסה, ושערי המניות עלו וטיפסו. מנהלי הבנקים ויסתו את שערי המניות. הציבור שחשש מפיחות, החל למכור מניות וערכן צנח. הבנקים חדלו מוויסות, והיה חשש כי רבים יינזקו מהתמוטטות הבורסה. הבורסה נסגרה על-ידי הממשלה, שהודיעה על פיחות בשיעור של 30%, והחליטה על "הסדר מניות הבנקים", שעיקרו החזקת המניות חמש שנים ללא מכירתן.
* ב-13 באוקטובר פורסם בעיתון "ידיעות אחרונות", כי בכוונת שר האוצר יורם ארידור להנהיג דולריזציה. אמירה זו הובילה להתפטרותו של השר ולמינויו של יגאל כהן-אורגד לתפקיד. ערך המניות המשיך לרדת, ואנשים איבדו את מיטב כספם שהושקע בבורסה.
* חיים הרצוג הושבע לנשיא השישי של מדינת ישראל.
* משה לוי נתמנה לרמטכ"ל במקומו של רפאל איתן.
* לנשיא בית המשפט העליון מונה מאיר שמגר במקום יצחק כהן.


ביבליוגרפיה:
כותר: 1983 : מנחם בגין פורש
מחבר: רפל, יואל
שם ספר: אישים ומעשים בישראל : ספר היובל
עורכי הספר: אהרוני, שרה ; אהרוני, מאיר
תאריך: 1998
הוצאה לאור : מקסם
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית