מאגר מידע

מאגר מידע > שליטים וממלכות בארץ-ישראל > תקופת האימפריה הרומית > המרד הגדול
מאגר מידע > היסטוריוגרפיה

יוסף בן מתתיהו (38-100 לספירה) | מחברת: מתיה קם

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית


תולדות חיים


יוסף בן מתתיהו, יוספוס פלביוס, היה היסטוריון וסופר, בן למשפחה יהודית מיוחסת מירושלים. בתקופת המרד הגדול (66-73 לספירה) התמנה למפקד המרד בגליל. לאחר שהמרידה בגליל נכשלה וכל ערי הגליל נפלו בידי הרומאים, מסר יוסף בן מתתיהו את עצמו לידיהם. במחנה הרומאים התיידד בן מתתיהו עם טיטוס, בנו של אספסיאנוס. לאחר זמן מה שוחרר בן מתתיהו מן השבי ועבר לרומא, שם חי בחסותם של הקיסרים הרומאים ממשפחת הפלבים, ומכאן שמו – פלביוס. בחצר הקיסר ברומא עסק בן מתתיהו בכתיבת ספריו; הספרים נכתבו ביוונית ונועדו בעיקר לתושבי הקיסרות הרומית.מלחמת היהודים


ספר שכתב יוסף בן מתתיהו, ובו תיאר את מלחמת היהודים ברומאים.
הספר מתאר את המרד הגדול ברומאים, חורבן בית המקדש השני ונפילת מצדה (66-73 לספירה).
פרקי הספר הראשונים מתארים את ימי החשמונאים עד לכיבוש ארץ ישראל בידי הרומאים. בפתיחה לספר מספר יוסף בן מתתיהו שכתב את הספר פעמיים: פעם "בלשון אבותיו" (כנראה בארמית) ופעם ביוונית. נוסח אחד אבד, ונשאר רק הנוסח הכתוב ביוונית.קדמוניות היהודים


ספר גדול ורב היקף שנכתב בסוף תקופת הבית השני על-ידי יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלביוס). קדמוניות היהודים כולל עשרים חלקים ('עשרים "ספרים") המתארים את ההיסטוריה של עם ישראל מתקופת המקרא ועד סוף תקופת הבית השני. הספר נכתב ביוונית והיה מיועד בעיקר לקהל קוראים נוכרים, לדוברי יוונית בקיסרות הרומית.
בספר זה ביקש יוסף בן מתתיהו להציג את ההיסטוריה של עם ישראל לעמים הדוברים יוונית, כדי שעמים אלו יכירו בגישה חיובית את מנהגי היהודים ותולדותיהם - ויכבדו אותם. בין היתר הדגיש יוסף בן מתתיהו בספרו את קדמוניות היהודים - את היותם של היהודים עם קדום בעל מסורת עתיקה. הוא קיווה, שאם העמים יכירו את ההיסטוריה הארוכה והעתיקה של עם ישראל, הם יכבדו את היהודים ולא ישנאו אותם.
אחד עשר החלקים הראשונים של הספר עוסקים בתקופת המקרא. יוסף בן מתתיהו תיאר את סיפורי המקרא בסגנון דומה לסגנונם של סופרים יוונים ולא בסגנון המקרא. הוא חוזר ומדגיש שהוא אינו מוסיף פרשנות משלו לסיפורי המקרא אלא רק מעתיק את "המסורת הקדושה". במילים "המסורת הקדושה" התכוון יוסף בן מתתיהו לא רק למקרא - אלא גם לדברי אגדה שאינם מופיעים במקרא ואשר אותם הביא בספר.

לקריאה נוספת בלקסיקון לתרבות ישראל:
חיי יוסף - הספר האחרון שכתב יוסף בן מתתיהו


ביבליוגרפיה:
כותר: יוסף בן מתתיהו (38-100 לספירה)
מחברת: קם, מתיה
שם ספר: ישראל והעמים דרך סיפור יעקב ועשיו
מחברת: קם, מתיה
תאריך: תשנ"ו 1996
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. המידע שלפניך הוא לקט המבוסס על תוכנית מבחר - תכנית בתרבות ישראל בגישה רב תחומית. התוכנית פותחה בסיוע קרן אבי חי ובשיתוף משרד החינוך. כתבה: מתיה קם. המידע והתמונות במאגר זה מיועדים לשימוש אישי, לצורכי לימוד בלבד.
2. ייעוץ מדעי: פרופ' אביגדור שנאן.
3. הכנת מפות: תמר סופר.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית