מאגר מידעמאגר מידע > דתות והגות דתית

תפקידים דתיים : שחיטה | מחברים: יעקב שביט; דפנה מוסקוביץ; צאלח סואעד

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית

ביהדות

ההלכה מחייבת לשחוט בהמות ועופות לפני בישולם ואכילתם על-פי כללים מפורטים. יסודם של כללי השחיטה הוא בפסוק "כִּי-יִרְחַק מִמְּךָ הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה’ אֱלֹהֶיךָ לָשׂוּם שְׁמוֹ שָׁם וְזָבַחְתָּ מִבְּקָרְךָ וּמִצֹּאנְךָ אֲשֶׁר נָתַן ה’ לְךָ כַּאֲשֶׁר צִוִּיתִךָ--וְאָכַלְתָּ, בִּשְׁעָרֶיךָ בְּכֹל אַוַּת נַפְשֶׁך"ָ(דברים יב, כא) . המילים "כאשר ציוויתיך" פורשו כרומזות לצורך לקבוע חוקים ברורים לשחיטה. לדוגמה, שעל הסכין ששוחטים בה להיות מלוטשת וללא כל פגם. מטרת רוב חוקי השחיטה היא להפחית את הייסורים שנגרמים לבעל-החיים.

על השוחט להיות איש ירא שמים, בקיא בחוקי השחיטה, בריא בגופו ובעל ידיים יציבות. לפני תחילת השחיטה עליו לומר את הברכה: "ברוך אתה ה' אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על השחיטה". גם נשים יכולות לשמש במלאכת השחיטה.

בנצרות

אכילת בשר בעל חיים כלשהו אינה אסורה על-פי הנצרות. זאת, מתוך ההשקפה שכל בעלי-החיים נבראו על-ידי האל ולכן אין להגדיר אף אחד מהם כטמא ואסור באכילה. הנצרות גם אינה קובעת כללי שחיטת בשר.

באסלאם

השחיטה באסלאם מתבססת על ההנחיה המופיעה בקֻראן, בסורת השולחן הערוך-5 בפסוקים 3- 5 : "3 נאסרו עליכם נבלה ודם ובשר חזיר, וכל אשר הוקרב לכבוד אחרים זולת אלוהים, והבהמה אשר מתה בחנק, או במכות, או בנפילה אל התהום, או בנגיחה, ואשר טרפוה חיות טרף- אל לא אשר שחטתם- ...". השוחט צריך להיות אדם מונותיאיסטי, המברך את אלוהים על שהתיר לו לשחוט את הבהמה לשם אכילתה. האסלאם הסֻני מתיר אכילת בשר שנשחט בידי יהודים, משום שהם מברכים את האל על השחיטה.

לחלקים נוספים של הפרק:

התגבשותה של ההנהגה הדתית
תפקידי ההנהגה הדתית: שיפוט
תפקידי ההנהגה הדתית : חקיקה ופסיקה
תפקידי ההנהגה הדתית : נשיאת דרשות
תפקידי ההנהגה הדתית : הנהגת התפילה
תפקידים דתיים : שחיטה (חלק זה)
תפקידים דתיים : עריכת מילה
תפקידים דתיים : קריאה לתפילה
תפקידים דתיים : הוראה וחינוך 


ביבליוגרפיה:
כותר: תפקידים דתיים : שחיטה
שם ספר: לחיות בארץ הקודש להכיר ולכבד : אל אחד ושלוש דתות
מחברים: שביט, יעקב ; מוסקוביץ, דפנה ; סואעד, צאלח
תאריך: תשס"ה,2005
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית
הערות: 1. הספר הוא חלק מהתכנית "לחיות בארץ הקודש" שפותחה במטח בסיוע האיחוד האירופי.
2. כל הציטוטים מן הקֻרְאָן לקוחים מתוך הקֻרְאָן. תרגם מערבית: אורי רובין. 2005. © כל הזכויות שמורות לאוניברסיטת תל-אביב, ההוצאה לאור, תל-אביב ולמפה הוצאה לאור, תל-אביב.
הערות לפריט זה: 1. הפריט לקוח מתוך הפרק השישי בספר.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית