מאגר מידע
מאגר מידע > היסטוריה במבט רב-תחומי > היסטוריה וארכיאולוגיה

קברות המלכים | מחברת: אביגיל אורן

מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכיתההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי

זו מערת קברים גדולה חצובה כולה בסלע הנמצאת באזור הצפוני של ירושלים. היא נקראת על בני משפחת מלכים ובראשה המלכה הלני שבאו לירושלים, התייהדו וחיו בה במאה הראשונה לספירה. הם באו מחדיב, היום בחלקה הצפוני של עיראק. הם בנו להם ארמון בירושלים, שנשרף בימי מרד היהודים ברומאים בשנת 70. ישנם סיפורים המשבחים את מעשיהם הנדיבים של הלני ומונבז בנה לבית המקדש ולעניי ירושלים.

היהודים יחסו את קברי המלכים לכלבא-שבוע, אותו עשיר גדול שחי בירושלים בתקופת המרד הגדול ברומאים. מערת-כלבא-שבוע נזכרת ע"י עולי רגל יהודים שהתפעלו מחציבתה ומהקישוטים שמעל למבוא: זרים, אשכולות ענבים וכד'.

ב- 1878 רכשה משפחה יהודית מצרפת את מערת הקברים "לשם המדע ולשם זכרון קודש לנאמני בני ישראל". אחרי מות ראש המשפחה נמסרה המערה במתנה ב- 1885 לממשלת צרפת. בחפירה מדעית נתגלו ארונות מתים. על אחד מהם חקוקה כתובת בכתב תדמורי בצד אחד: "צדן מלכתא", ובכתב עברי בצד השני: "צדה מלכתה". אולי צדן או צדה הוא השם הסורי של המלכה הלני, שהוא שם יווני. הממצאים שמורים בלובר בפריז.

בהתחלה סברו החופרים הצרפתים שבמערה זו נטמנו מלכים מבית דוד ולפי זה הקונסול הצרפתי בירושלים, הממונה על מערה זו, קבע במבוא אליה לוח נחושת בצרפתית, בעברית ובערבית: "קברי מלכי יהודה".


ביבליוגרפיה:
כותר: קברות המלכים
שם אתר: מסע בעקבות הרצל בארץ ישראל (1898)
מחברת: אורן, אביגיל
הוצאה לאור : מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי
בעלי זכויות: מטח : המרכז לטכנולוגיה חינוכית; ההסתדרות הציונית העולמית. הארכיון הציוני המרכזי
הערות: 1. האתר  "מסע בעקבות הרצל בארץ ישראל (1898)"  פותח בשיתוף פעולה בין מטח והארכיון הציוני המרכזי.
| גרסת הדפסה | העתק קטע למסמך עריכה | הצג פריטים דומים |

אטלס תולדוט | לקסיקון תולדוט

תולדוט אתר ההיסטוריה מטח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית